http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC02092.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/Titanium_L-500x500.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/normal_DSC02318.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/img_asp.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC00011.JPGlink
0 1 2 3 4
Progress bar
  
<<
galerie SM
galerie SM
galerie SM
galerie SM
>>
A+ A A-

Sony Xperia Z - zkušenosti z užívání

05. 06. 2013 -  Martin Vagner -  0 komentářů -  Recenze - Tisk  - 18492 shlédnutí

Vlajkovou loď Sony Xperia Z používám poslední tři měsíce a tak se mohu podělit o zkušenosti z užívání.

 Sony Xperia Z byla představena začátkem letošního roku. Dlouho spekulovaný model přinesl přísně hranatý design, který ale mnoho uživatelů očaroval. Přední části telefonu pak vévodí pětipalcový FullHD displej (rozlišení 1920 x 1080 pixelů). Právě tato část telefonu se stala jakousi bitvou mezi předními výrobci mobilních telefonů. Každý z nich pro letošní první polovinu roku představil model s FullHD displejem, nicméně první kdo dokázal tento telefon dostat na trh bylo právě Sony. Model Xperia Z se za necelé dva měsíce dostal na trh a více jak měsíc to byl jediný model na trhu s tak jemným rozlišením.

 

 

 

Sony Xperia Z však není jen jemný displej, za hlavní výhodu označuji jednoznačně jeho zvýšenou odolnost. Velmi dobře si během užívání na tuto funkci zvyknete. Není problém tak telefonovat v dešti, případně cestou na výletě zmoknout. Telefon vás nenechá ve ,,štychu" a vy můžete i během deště fotit nebo natáčet pohyblivé snímky. Po třech měsících ve společnosti Sony Xperia z bych tuto funkci nejraději implementoval do každého modelu. Velmi citelně mi tato funkce pak u ostatních přístrojů chybí, zvlášť v letošním začátku léta, které je velmi deštivé.

Samotný hranatý design se mi za celou dobu neokoukal a ve spojení s bílou barvou je to prostě pořád dokonale povedený telefon. Vše zvýrazňují přísné křivky a také skleněná záda. Trošku jsem se bál, že právě tyto všudepřítomné hrany budou překážkou, ale neměl jsem s tím během testování problém. Hrany v dlani nijak nevadí.

Pocitově výborně jsem si potykal také s kulatým bočním power tlačítkem, které je vystouplé a velmi dobře se nahmatává. 

 

 

 

 Ale ať jen nechválím, je třeba se zmínit i o drobných problémech, které mě při užívaní vadily. Tím prvním je absence nabíjecího docku v balení společně s telefonu. Stojánek je sice již od minulého týdne skladem v eshopech, ale přišel na trh vcelku pozdě. Ale hlavně mi vadí, že výrobce k tak drahému a zajímavému modelu nedá podobné příslušentsví. Při užívání je totiž právě krytka microUSB konektoru nejvíc omezující. Každý večer nabíjíte a každý večer se pak trápíte s touto krytkou, která je pro odolnost telefonu nutná, nicméně v tomto okamžiku vždy trošku obtěžující. Právě tohle pak všechno řeší nabíjecí stojánek s označení DK26, který umožňuje nabíjet pomocí dvou konektorů umístěních na boku telefonu.

Druhá nepříjemná věc o které se zmíním je pak zahřívání telefonu. Čtyřjádrový procesor prostě při běžných činnostech s telefonem topí a vy to v dlani pravidelně pociťujete. Je škoda, že optimalizace poslední verze firmware tento neduh nevyřešila.

 


 

Naopak kladně hodnotím obě fólie nalepené výrobcem z výroby jak na displeji, tak na zádech. Například záda telefonu jsou po třech měsících a stovkách položení na různé podložky jako nová. Mám rád folii na displeji a tak tento krok výrobce hodnotím maximálně kladně, zvlášť, když vy sami nikdy tak krásně strojově v domácích podmínkách fólii nepřipojíte.

Velký úspěch v okolí jsem zaznamenal také s povedenými tapetami, které Sony připravilo pro Xperie 2013. Dnes tyto povedné tapety najdete také v nejednou telefonu konkurence, v Google Play jsou pak připraveny aplikace, které umožní tohle povedené pozadí nasadit do jakéhokoliv Androidu.

Sony Xperia Z také bohužel není žádný držák na výdrž baterie. Při svých dlouhých cestách jsem vždy dokázal 2330 mAh baterii vybít za jeden den. Čtyřjádrový procesor a jemný FullHD displej si vezmou své. Omluvou Xperii Z je ale fakt, že s jakýmkoliv podobným modelem jsem nedosáhl lepších úspěchů. Prostě je to standard a vždy záleží na aktivitě a využití mobilních sítí, které nejvíce vybíjejí baterii každého telefonu.

Stamina mode je jistým řešením jak telefonu prodloužit energii. Stačí si nastavit priority jaké služby chcete nutně využívat a bez kterých se obejdete a telefon tak ušetří drahocennou energii. S novou verzí firmware je pak tato funkce ještě více vylepšena, ale to si nechám do dalšího samostatného článku.

Společnost Sony připravila pro letošní rok výborný model. Xperia Z je designově velmi povedený model a parametry se může rovnat s vlajkovými loďmi od konkurence. Model má kvalitní hardwarové parametry a vše doplňuje slušnou porcí uživatelské paměti s nabídkou slotu na paměťové karty.

Během užívání jsme se dočkali dvou aktualizací, které sice nepřinesly kýžený Android 4.2., ale právě druhá aktualizace nabídla několik velmi zajímavých vylepšení o kterých si napíšeme příště.

 


 

Poslední aktualizace: 05. 06. 2013

[Akt. známka: 1,83 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5


                   
      Doporučit článek e-mailemFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_escape_string() in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php:278 Stack trace: #0 /data/www/13011/sonymania_cz/image/freestyle2006/cla_press.php(202): ZobrazKoKom('2013060003') #1 /data/www/13011/sonymania_cz/view.php(154): include_once('/data/www/13011...') #2 {main} thrown in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php on line 278