Sony ve velmi rychlém čase dokázalo uvést na trh nový tablet s přídomkem Xperia. Ten by měl být nyní blíže právě modelům se stejným označením. Máme za sebou první dny s tímto tabletem a zde jsou první dojmy.
Sony Xperia Tablet S je třetím tabletem výrobce, první dva Tablet P a Tablet S se u nás oficiálně neprodávaly a tak jsme se s ním v naších luzích a hájích prakticky nesetkaly. Nový model má v názvu ještě název Xperia, ale jinak je velmi podobný jako původní Tablet S. Jen je výkonější, tenší a také ubral na váze. Osobně mi chybí jakékoliv srovnání obou tabletů, ale očekával bych, že druhá verze tabletu bude prostě odladěnější. Zda tomu je nebo není si udělejte obrázek sami.
Tento článek s prvními dojmy bych rád rozdělil na klady a zápory, tedy chtěl bych vyzdvihnout to co funguje na tabletu dobře a to co je považuji za problém. Začnu tím příjemnějším a to pozitivními informacemi.
Klady tabletu Sony Xperia Tablet S:
1. Zpracování
Vyněchám design tabletu, který se mimochodem také povedl, ale pochválím hlavně kovové tělo, hliníková záda, která tablet činí velmi pevným. Také vrchní ,,límec"chválím za svoji pevnost a také za materiál, který není díky svému hrubšímu povrchu stále utlapkán. V tomto směru tablet chválím, nemám výhrad.
2. Rozměry a rozlišení
I velikostně dávám plusové body. Tablet je příjemně tenký a kupodivu mi naprosto vyhovuje i uhlopříčka 9," palce. Najednou mi přijde velikost 7" palců malá, ale tohle je spíše subjektivní záležitost.
Dokonce mi přijde, že i tablet teto velikosti není zase tak velký na přenášení. Přijde mi tak akorát na hraně únosnosti.
3. Odolnost
Tuto vlastnost se zatím bojím nějak vyzkoušet, ale je třeba ji pochválit. Ne každý tablet či telefon je odolný vůči polití, tedy, když na stole na zařízení vylejete sklenici s vodou. Tato záruka platí, ale jen v případě zacvaknutých krytek konektorů.
4. Svižnost systému
Zde je to tak na půl, systém jako takový šlape velmi svižně, přechod mezi jednotlivými okny je rychlý bez žádného velkého zadrhávání, ale má své mouchy a o těch se zmiňují v negatovních vlastnostech tohoto tabletu.
5. Podpora paměťových karet
Xperia Tablet S podporuje SD karty, ale s redukcí tam krásně dostanete i kartu microSD. Na zahraničních fórech se čile diskutuje, že tablet spolkne i velikost 128 GB. Výrobce garantuje 32 GB a tuto velikost jsem také vyzkoušel, vše šlape jak má.
Píšu o této funkci v kladném slova smyslu, jelikož vybrané tablety tuto možnost nemají - například blížící se Nexus 7.
6. Podpůrné aplikace
Jistý základ získal nový tablet od svých predchůdců. Najdeme tu aplikace na přístup k sociálním sítím nebo pro správu paměťové karty či vnitřní paměti. Nechybí aplikace na přehrávání videa nebo známý Walkman přehrávač.
7. Aplikace na popředí a dálkový ovladač
Kladně hodnotím i aplikace na popředí, které mohou zůstat na displeji tabletu a vy můžete ovládat pozadí, tedy samotné prostředí Androidu. Bohužel však nabídka těchto miniaplikací je omezená, je jich jen pár.
Samostatnou kapitolou je pak funkce dálkové ovladače vaší televize nebo třeba DVD rekordéru. V nastavení je spousta značek a tak si lze dostatečně vyhrát i pomocí infra portu.
8. Režim hosta
Tato funkce má také své využití. Je tak možné si na tabletu nastavit aplikace či hry, které bude používat host. Využití je výborné třeba pro děti, které tak neudělají majiteli žádnou škodu, třeba koupí nějaké aplikace.
Zápory tabletu Sony Xperia Tablet S:
1. Funkčnost WI-FI při uspaném displeji
Sony Xperia Tablet S ke mě dorazil s verzí Androidu 4.0.3., nicméně výrobce označuje jednotlivé verze ještě podoznačením. Release 3 byla verze nainstalovaná v tabletu. Ihned po koupi se objevila aktualizace release 4 o velikosti 305 MB a ihned následovala aktuální verze 5. Právě ta poslední částečně řeší problém s WI-FI při upsaném displeji. Jinými slovy, první verze i při nastavení WI-FI v činnosti v režimu spánku nedokázala stahovat data. Tedy tablet byl aktivní a připojený k WI-FI jen, když jste s ním pracovali.
Tento problém byl u release 5 částečně vyřešen, ale nepravidelně stále dochází k tomu, že po startu displeje dole napravo svítí ,,žádné připojení k síti".
Je jisté, že tento bug bude časem vyřešen, ale nechápu, že si výrobce podobné dětské nemoci nevyřešil už u předešlých tabletů. Za tohle dávám velký palec dolů.
2. Start displeje po stisku tlačítka Power
I tento bod je na mě příliš. Tablet má obrovský problém se probudit z režimu spánku. V některých chvílích rozsvícení displeje trvá neuvěřitelných 5 sekund. Prostě zmáčknete Power tlačítko a pak se několik okamžiků nic neděje. Síla.
3. Návrat na hlavní obrazovku
Podobný problém nastává i u stisku tlačítka domečku, tedy návrat na hlavní obrazovku. Pokud máte zobrazenou v té chvíli klávesnici, tak dobrou půl sekundu trvá než zmizí. V těchto bodech považuji optimalizaci systému za zatím velmi mizernou.
4. Klávesnice - české znaky
Xperia Tablet S je první, který mluví česky. Ano, oba starší tablety nepodporovaly český jazyk. U nového tabletu se tento problém již nevyskytuje a čeština tu je zakomponována. Nicméně zapomnělo se u klávesnice na české znaky. Na háčky prostě zapomeňte. Řešení existuje a není příliš složité, stačí doinstalovat z Google Play některou z mnoha klávesnic. Bohužel já se pak ale vždy setkal s problémem, že rozmístění klávesnice nebylo už tak komfortní jak u té základní. Takže zub za zub.
Také bych se rád zmínil o tom, že vybrané aplikace a části tabletu ani tak nemluví česky. Namátkou Kalendář je prostě anglický a po pravdě nechápu proč, tolik práce navíc by to přece nedalo ne?)
5. Paměťová karta
No a nyní jsme zase zpět u paměťové karty. Pokud ji to tabletu vložíte a připojíte kabelem tohle zařízení k počítači, tak se vám zobrazí jen 10 GB interní paměti. Na přímé posílání dat kabelem na kartu prostě zapomeňte. Ups, to jsou mi věci.
6. Instalace aplikací na paměťovou kartu
Ani zde nepochodíte, nemluvím o přímé instalaci, ale o obyčejném přesunu, tak jak to jde o klasických telefonů s Androidem. Zde to prosím zatím nejde.
7. gTalk - psaní na klávesnici
Sociálního kecálka gTalk používám vcelku často. Bohužel zde s touto revizí firmware se mi velmi často stávalo, že klávesnice nereagovala, prostě nechtěla psát znaky. A to vždy jen v gTalku.
8. Krytka konektoru
Na těle tabletu jsou dvě krytky konektoru. Ta první na paměťovou kartu má uchycení a tak ji nemůžete ztratit. Naopak tu spodní od systémové konektoru ztratíte lehce a bry. Ta totiž není k tabletu nijak uchycena. Pravda, obecně krytky jsou na prd, zavazí a tak by to ani tak nevadilo, až na tu vodotěsnost tabletu proti kapkám vody. Když krytka nebude, tak vodotěnost je vám k ničemu a váš tablet nezůstane bez úhony.
9. Výdrž tabletu
Nemůžu si pomoct, ale výdrž tabletu mi přijde malá. Ze zkušeností co mám se zařízením iPad od Apple, kde je baterka asi o 1 000 mAh větší mi přijde výdrž velmi výrazně vyšší. Řekl bych, že 40-50% vydrží ,,nakousknutý tablet" než ten od Sony.
10. Nabíjení
Nabíjení okolo 5 hodin mi přijde dost, ale baterka kapacita 6 000 mAh a zdroj 1,5 A a tak se není čemu divit. To by až tak nevadilo, ale co mi vážně vadí je okamžik kdy budete tablet používat a současně nabíjet. Za 30 minut používání se dokáže tablet nabít o 2-3%. Tedy při podobné zátěží by to trvalo k plnému nabití neskutečně dlouho.
Soupis chyb je vcelku velký co říkáte? Snažím se dívat na tablet objektivně a chyby, které vidím nebudu zakrývat. Každopádně jedno je jisté, tablet dorazil na trh v extrémně rychlém čase, ale se spoustou much. Dobré je, že většina uvedených ,,špeků" je softwarových, stačí lépe tablet optimalizovat, opravit pár chyb, doladit češtinu a bude to okouzlující společník do vaší domácnosti nebo na cesty.
Přes všechny ty chyby, trable a dětské nemoci mi však tablet sedí a pokud se Sony rychle dokáže postavit k problémům čelem, tak nebudu mít žádných námitek. Nyní tomu však stále krapet chybí a je třeba zavolat do Sony, ať nespí a pracují, ať se o tabletu ví a bude do budoucna dobře prodejný.